Autor
Kristina Lehrlová

Author

Kristina Lehrlová

Share

V duchu retro sportovního stylu se 26. srpna 2021 v Domově pro seniory Krásná Lípa konala již tradiční Olympiáda. Šest soutěžních týmů se mezi sebou vypořádalo ve sportovním duchu v deseti soutěžních disciplínách. Každé družstvo složené ze čtyř soutěžících a vedoucího si tento den spolu s realizačním týmem náramně užilo. Kvůli bezpečnostním opatřením, spojeným s onemocněním Covid-19, se akce účastnili jen soutěžící z Krásné Lípy a Šluknova, pouze tedy klienti a doprovodný personál v rámci jedné organizace. Ostatní zařízení, co tuto sportovní akci pravidelně navštěvovala, se bohužel kvůli současné situaci pozvat nemohla. Počasí v tento den příliš nepřálo. Četné dešťové přeháňky s chladným větrem přesunuly celou olympiádu do prostor hlavní budovy zařízení. Rozsáhlý areál s parkem tak tentokrát využit nebyl. 

Zahájení proslovem paní ředitelky a uvítacím ceremoniálem aktivizačních pracovnic započalo úderem desáté. Realizační tým se po celý den pohyboval ve slušivě hravém retro oblečení 70. – 90. let. Stoly se takřka prohýbaly bohatým občerstvením od štědrých sponzorů. Půl jedenáctá odstartovala konečně to pravé soutěžení. Deset rozmanitých disciplín zaplnilo prostory celé hlavní budovy Domova.

Za vůbec nejtěžší disciplínu považovali, obzvláště zástupci mužského pohlaví, převlékání panenek. Dámy si zase ne úplně oblíbily disciplínu tahání a určování předmětů ve slizu. Obě soutěže vyžadovaly jistou dávku šikovnosti a sebezapření. Vědomostní soutěže, jako slepá mapa ČR s určováním měst, poslech a hádání interpretů oblíbených songů, správné zařazení předmětů k jednotlivým materiálům a hádání surovin ve známých jídlech se líbilo všem chytrým hlavičkám. Disciplína určená pouze pro vedoucí týmů však teprve zahřála mozkové závity. Tvořila se slova ze slabik, a to pod náporem časového limitu. Adrenalin a vzrušení přinesly i zbývající disciplíny. Například házení polštářků na cíl nebylo tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Jemnou motoriku pro stářím sešlé ruce zase procvičila disciplína s labyrinty.

Polední zvony, ozývající se z blízkého kostela, přivítaly všechny u obědové tabule. Lahodný tříchodový oběd byl jakýmsi i vysvobozením. Notnou dávku soutěžního času totiž voněl chodbami a dráždil chuťové buňky všech přítomných. Po kávě a desertu konečně nastal čas vyhlášení všemi očekávaných výsledků soutěžení.  Napínavá atmosféra se zcela záměrně protahovala doplněním znalostí o olympiádě. Historické souvislosti a sdílení zkušeností bylo přesto velmi poutavé a poučné. Představení a ukázka originálního pionýrského úboru se stalo veselou tečkou před vyhlášením vítězů. Fanfáry, vyhlášení a focení vítězů se neslo odpoledním programem.  První místo a největší potlesk zazněl pro tým č. 4 z Krásné Lípy. Bohaté a hodnotné ceny dostala však úplně všechna družstva, nevyjímaje účastníka s nejvyšším počtem bodů, nejstaršího účastníka či nejúspěšnější vedoucí družstva. Po vyhlášení výsledků, převzetí cen a společném fotografování následovala volná zábava. Občerstvení se opět na stoly téměř nevešlo. Lahodné koláče, jednohubky, obložené talíře, grilované buřty, pivo, svařené víno, mošty, kvalitní káva a mnoho dalšího občerstvení, převážně od našich sponzorů, všem zajistilo naprostý gastronomický zážitek.  

Po celý den velmi hezky doplňoval atmosféru soutěžního dne skvělý diskžokej pan Hrdlička. Jeho harmonické složení hudebního repertoáru přimělo tanečníky zaplnit parket. Ostatní si zase nějakou tu srdci milou písničku alespoň zazpívali. Všichni se společně rozloučili až v téměř večerních hodinách. Už nyní všichni těší za rok na další olympiádu, tentokrát realizovanou v DPS Šluknov. Na závěr bychom chtěli velice poděkovat všem našim sponzorům, bez kterých by se tato akce nemohla vůbec realizovat. Poděkování za účast a milou společnost patří i všem soutěžícím, vedoucím, dobrovolníkům i disžokejovi.

Za celkové 100% nasazení patří klobouk dolů celému skvělému realizačnímu týmu z Krásné lípy.

Velké poděkování patří i všem sponzorům: Abena s.r.o., Tena, Velmar s.r.o., Jaroslav Formánek, Jizerské pekárny spol. s.r.o., PEK Group, a.s., Batlička s.r.o., Gastro PLCH s.r.o., Alimpex Food a.s., H2P s.r.o., Varnsdorfské uzeniny s.r.o., Pivovar Kocour, Cukrárna Dlask, Květinka U Pošty Vamberovi, Dárečky od Yvet, Cesar Trade, s. r. o., Hosana Café, Cukrárna U Moniky, Café Nostalgie, Pivovar Falkenštejn, Květinka – dárkové zboží Lucka, PROAKVA Rumburk  – Kateřina Zadinová, Dům Českého Švýcarska, Cukrárna & Bageterie Lužan, Květiny -Kremsová, Cukrárna Venezia Rumburk, Vinotéka Rumburk, Vinotéka Šluknov, Městský úřad Rumburk, Lékárna Na Náměstí Šluknov, Květinářství Šluknov, Restaurace Club Šluknov, Miroslav Veverka, Marcela Šedivá, Polabské mlékárny, a.s., Město Šluknov

Kolektiv Domova pro seniory